وکیل مهریه در مشهد

وکیل مهریه

وکیل مهریه

اهمیت وکیل مهریه از جهت ان است که بر اساس آمار و اطلاعات به دست آمده در سال‌های اخیر کشورمان، دعاوی مربوط به مهریه از رایج‌ترین دعاوی است که در دادگاه خانواده مورد بررسی قرار می‌گیرد. دعاوی مهریه پیچیدگی و شرایط خاصی دارند که افرادی که فاقد سواد حقوقی هستند نمی‌توانند آنها را حل و فصل کنند. قوانین مربوط به مهریه دچار تغییراتی شده است که بهتر است از افراد آگاه کمک گرفت. برای مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری تماس بگیرید.

وکیل مطالبه مهریه

قبل از معرفی وکیل مطالبه مهریه یاداوری کنیم که؛ مهریه مالی می‌باشد که به موجب جاری شدن عقد زن مالک آن می‌شود. مهریه در حقوق ایران مبتنی بر سنت و مذهب می‌باشد. مهر از طرف مرد به زن داده می‌شود و همچنین مهریه در عرف نشانه ارج و احترامی است که مرد برای زن قائل می‌شود و مظهر تعهد شوهر برای تامین زندگی زن می‌باشد. شایان ذکر است که بر اساس ماده ۱۹۰ قانون اساسی مهریه باید معلوم و معین باشد. هروقت که عقدنامه ازدواج رسمی باشد مهریه از طریق اجرای ثبت هم قابل وصول است. به این صورت که زوجه به دفترخانه‌ای که ازدواج در آن واقع و به ثبت رسیده است باید رجوع کند و تقاضای وصول مهریه خود را ثبت کند. از طرف دفترخانه مراتب به زوج ابلاغ خواهد شد. هروقت که زوج حاضر به پرداخت مهریه نباشد زوجه تقاضای اجرای مفاد سند ازدواج خود را درخصوص مهریه می‌کند و اگر از طرف زوجه مالی از زوج معرفی شود که جزء مستثنیات دین نباشد مال معرفی شده از طرف اجرای ثبت به نفع زوجه توقیف خواهد شد.

وکیل وصول مهریه

مهریه به هر اندازه‌ای که باشد قابل وصول است ولیکن بر اساس قانون جدید مهریه بر اساس ماده ۳ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی و بازداشت مرد در خصوص مهریه صرفاً تا میزان ۱۱۰ عدد سکه بهار آزادی یا معادل آن میسر است. اگر اموالی از مرد توقیف شده باشد یا ایشان توانایی پرداخت داشته باشد بیش از ۱۱۰ سکه قابل وصول است.

اموال توقیفی برای مهریه

لیست اموال قابل توقیف برای مهریه شامل تمامی اموال منقول و غیر منقول از جمله، زمین، خانه، اتومبیل، سهام، سپرده بانکی و مطالبات زوج از اشخاص ثالث می‌باشد. در پاسخ به این سوال که کدام اموال قابل توقیف نیست؟ باید بیان کرد که اموال نام برده شده در ماده ۲۴ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی از جمله خط تلفن همراه، مسکن مورد نیاز زوج، ابزار کار و ودیعه‌ای که زوج بابت عقد اجاره به موجر پرداخته، اموال غیر قابل توقیف بابت مهریه می‌باشند.

هدف گروه وکلای دادورزان صلح و سازش ارائه خدمات حقوقی به سبکی جدید و نوین اعم از

 • مشاوره حقوقی
 • تنظیم دادخواست و شکواییه
 • تنظیم لوایح حقوقی
 • قبول وکالت در انواع دعاوی خانواده

گروه وکلای دادورزان صلح و سازش با رویکردی متفاوت پنج سال در زمینه دعاوی طلاق و خانواده فعالیت مستمر داشته است.

 مهریه چیست؟

مهریه مالی می‌باشد که هنگام عقد نکاح شرعا و عرفا و قانونا، ازطرف زوج به زوجه پرداخت می‌شود و صداق، صداقیه، کابین و فرض هم نامیده می‌شود. من جمله حقوق مالی که بر اساس عقد ازدواج به زن تعلق می‌گیرد، مهریه یا مهر است که مطابق با ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی: به محض عقد، زن مالک مهر می‌شود و می‌تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید. همان طور که از این ماده مشخص است، به محض این که عقدی میان طرفین واقع شد، زن مالک مهر می‌شود و هیچ چیز و هیچکس نمی‌تواند جلوی این مالکیت را بگیرد.

وکیل مهریه

انواع مهریه

مهریه انواع متعددی دارد که در شرایط مختلف و موقعیت‌های گوناگون مطرح می‌شود. در ادامه انواع مهریه به تفصیل مورد بررسی قرار می گیرد:

 • مهر المسمی

مهریه‌ای که زوجین در ضمن عقد نکاح و یا بعد از آن با توافق یکدیگر تعیین می‌کنند. علاوه بر این زن و شوهر می‌توانند تعین مهریه را به شخص سومی واگذار کنند، به این نوع مهریه مهر المسمی می گویند. مهریه‌ای که در عقد نامه ثبت می‌شود باید ارزش مالی داشته باشد، مشخص و معین باشد، غیر عقلانی و غیر شرعی هم نباشد. در تعیین این نوع مهریه محدودیتی وجود ندارد و زن و شوهر می توانند هر مقدار که می‌خواهند را به عنوان مهریه معین کنند و شوهر هم ملزم به پرداخت آن می‌باشد و باید عند المطالبه بپردازد.

 • مهرالسنه

مهریه ای است که پیامبر عزیز ما صل الله علیه و آله وسلم برای حضرت زهرا سلام الله علیها تعیین نمودند و مقدار آن عبارت بود از ۲۶۲ مثقال و نیم پول نقره‌ی مسکوک.

 • مهر المثل

اگر برای فردی مهریه تعیین نشده باشد به این معنی نیست که مهریه به ایشان تعلق نمی‌گیرد بلکه مهریه‌ای تحت عنوان مهر المثل به ایشان تعلق می‌گیرد که معمولا بر اساس عرف تعیین می‌شود.

 

وکیل مهریه چه کاری انجام میدهد
What does a dowry lawyer do?

نقش وکیل مهریه در دعاوی مهریه چیست؟

 • ممنوع الخروج کردن زوج از طریق به اجرا گذاشتن مهریه
 • تنظیم وکالت نامه
 • امکان داشتن مشاوره با وکیل تحصیل کرده ی مهریه به صورت آنلاین و یا حضوری
 • امکان مزایده گذاشتن اموال و املاک زو در صورت تمایل زن
 • شرکیت در مراسم اجرای ثبت
 • ارائه‌ی گزارش به موکل که پرونده در چه مرحله‌ای است.

بهترین زمان برای گرفتن مهریه

بهترین موقع برای اقدام به گرفتن مهریه کی است؟ مهریه حق قانونی و شرعی زن است و هیچ نمی‌تواند او را از این حق باز دارد حتی اگر خیانت کرده و یا هر کار دیگری انجام داده باشد مگر در شرایط خاصی که در قانون ذکر شده است و به موجب آن زن از مهریه کامل و یا بخشی از آن محروم می‌شود. مهریه عند المطالبه است بعنی هرزمان که زن مطالبه کنند باید مهریه پرداخت شود چه برای طلاق اقدام کند و چه نکند. ممکن است زن و شوهر مهریه عندالاستطاعه نوافق کرده باشند در این شرایط زن برای دریافت مهریه با شرایط و موقعیت مالی مرد را در نظر بگیرد.

 

چه زمانی مهریه به زن تعلق نمیگیرد
When dowry is not given to a woman?

توقیف ارثیه برای مهریه

یکی از بزرگترین معضلات در پروسه طلاق، مشخص شدن تکلیف مهریه خانم و در در بعضی موارد توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه است. در صورتی که آقا اموالی برای توقیف نداشته باشد یا اموالی که دارد شامل مستثنیات دین شود، دادگاه مهریه خانم را به صورت اقساطی در می‌آورد. ولی اگر در این شرایط یکی از بستگان آقا فوت کند و ارثیه‌ای به آقا تعلق بگیرد، خانم می‌تواند برای توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه اقدام کند.

ممنوع الخروجی مهریه

به استناد ماده ۲۳ قانون محکومیت‌های مالی در هر دعاوی حقوقی از جمله مطالبه مهریه ،پس از صدور رای محکومیت مهریه و نپرداختن مهریه و یا تقسیط نشدن مهریه توسط زوج، محکوم له (زوجه) می تواند از دادگاه صادر کننده رای تقاضای صدور قرار ممنوع الخروج کردن زوج (شوهر) را کند.

قانون جدید مهریه چیست؟

مهریه به هر اندازه ای که باشد قابل وصول است ولیکن بر اساس قانون جدید مهریه بر اساس ماده ۳ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی و بازداشت مرد در خصوص مهریه صرفاً تا میزان ۱۱۰ عدد سکه بهار آزادی یا معادل آن میسر است. اگر اموالی از مرد توقیف شده باشد یا ایشان توانایی پرداخت داشته باشد بیش از ۱۱۰ سکه قابل وصول است.

 

چه زمانی نصف مهریه به زن تعلق میگیرد
When is half of the dowry given to the woman?

اعسار از پرداخت مهریه چیست؟

دادخواست اعسار در مهریه از طرف مرد تقدیم دادگاه می‌شود و مرد باید ثابت کند که توانایی پرداخت دین خود را ندارد و بر مبنای توانایی او دین تقسیط می‌شود. اگر مرد توانایی پرداخت مهریه را نداشته باشد، می‌تواند درخواست اعسار و تقسیط کند. معسر شخصی است که به دلیل عدم کافی بودن دارایی یا عدم دسترسی به اموالش قادر به پرداخت بدهی خود نمی‌باشد ولی تقدیم دادخواست اعسار مانع از بازداشت شدن زوج نمی‌شود. چون ثبت کردن دادخواست دلیل بر پذیرفتن آن نیست و این مساله باید در دادگاه ثابت شود.

 در صورت تمایل به تماس با گروه وکلای دادورزان صلح و سازش می توانید از شماره زیر استفاده کنید.
۰۹۱۹۲۳۲۹۷۸۷

تمام وکلای گروه دادورزان صلح و سازش
All the lawyers of the Peace and Compromise Lawyers Group

مشاوره

تلفن تماس :
شبکه های اجتماعی :
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مشاوره
تلفن تماس :
شبکه های اجتماعی :
جدیدترین مقالات

مشاوره تخصصی حقوقی

در دعاوی حقوقی ، کیفری ، ملکی ، تجاری ، ایرانیان خارج کشور و خانواده