وکیل خانواده در تهران

وکیل خانواده در تهران

وکیل خانواده در تهران میگوید: تشکیل خانواده و داشتن یک زندگی مشترک این روزها در جامعه‌ای که سرشار از آسیب و ناهنجاری است، کمی مشکل شده ‌است. بسیاری از افراد پس از سال‌ها زندگی با طرف مقابلشان دچار مشکل خواهند شد و در این درگیری ‌ها و مشاجرات یک نفر باید آگاه به قوانین حقوقی به آن ‌ها کمک کند. اهمیت حفظ و تقویت بنیان خانواده در نزد قانونگذار سبب شده است تا تدوین قواعدی در جهت حمایت از این بنیان ضروری شود.

افزایش شمول دعاوی خانوادگی در دادگاهها نیز نشانگر آن است که کانون خانواده نیازمند حمایت های ویژه ای نیز هست. حجم زیادی از دعاوی موجود در دادگاه ها را دعاوی خانواده تشکیل داده اند. همانطور که مطلع هستید مشکلات خانوادگی را باید از ریشه زدود، چون که همانند علفی هرز به صورت روزانه پربار می شوند و ثمره اصلی خانواده که محبت بین اعضا می باشد را از بین می برد، دعاوی خانوادگی در دادگاه خانواده بیش از ۲۵% نسبت به سال های اخیر افزایش داشته است.

وکیل پایه یک خانواده در تهران

حقوق خانواده همواره مهم ترین مسئله در عالم حقوق شناخته می شود. به طوری که حقوقدانان آن را در بخش حقوق مدنی قرار داده اند و این گونه می شود که تمامی مسائل مربوط به افراد خانواده مانند زوج و زوجه، پدر و مادر، فرزندان و همچنین تمامی امور مالی خانواده مانند مهریه، نفقه و … در بخش حقوق خانواده قرار می‌گیرد و با کمک وکیل پایه یک دادگستری در تهران حل میشود.

وکیل سرکار خانم فاطمه میر با دریافت پروانه پایه یک دادگستری از کانون وکلای دادگستری مرکز در شهر تهران با تجارب ارزشمند و موثر، صداقت و استمرار در پاسخگویی به سوالات، پرونده‌ها را پیگیری می‌نماید.
ایشان از ابتدا در تلاش بوده تا با هدف بهبود کیفیت امر وکالت و همراهی با موکل، مسیر دشوار پرونده‌ها را تا حد ممکن و توانایی موجود، هموار نماید که همین رفتار منحصر بفرد و جدیت در پیگیری پرونده‌ها، باعث گردیده که تا به امروز رضایت موکلین را همراه خود داشته باشند ‌و به عنوان یکی از بهترین وکلای گروه دادورزان صلح و سازش انتخاب گردند.

تخصص و مهارت ها فاطمه میر وکیل پایه یک دادگستری:

مسلط به رویه محاکم
وکالت تخصصی در دعاوی خانواده
وکالت تخصصی در دعاوی با موضوعات طلاق ، تمکین ،نفقه ،حضانت و مهریه
وکالت در دعاوی در صلاحیت دیوان عالی کشور

شماره تماس وکیل خانم فاطمه میر 

۹۸۵۰ ۳۸۲ ۰۹۱۲

معرفی وکیل فاطمه میر

ادرس وکیل میر جردن

وکیل خانواده کیست؟

وکیل خانواده در تهران وکیلی است که در ضمن داشتن اطلاعات و دانش در همه ی حوزه های حقوقی اما فعالیت خود را صرفا در امور خانواده ، انجام می دهد. وکیل خانواده با وجود داشتن دانش حوزه های مختلف حقوقی به فعالیت در زمینه ی خانواده پرداخته است و در این حوزه به تخصص و تبحر بالایی دست یافته است . هر چه سابقه ی کاری و تجربه ی وکیل در زمینه ی خانواده بیشتر باشد ، نسبت به روند پرونده های خانواده و مشکلات موجود در این حوزه اشراف کامل تری دارد و با تکیه بر تجربیات پیشین خود ، راحت تر می تواند پرونده ی شما را پیش ببرد.

بر اساس قانون تمامی افراد حق دارند هنگامی که حقی از آن ها در معرض تضییع و پایمال شدن قرار می گیرد یا جرمی نسبت به آن ها رخ می دهد، اقدام به ثبت دادخواست و شکوائیه کنند. در حوزه خانواده هم ناحقی هایی ممکن است صورت بگیرد و افراد بخواهد از حق خویش دفاع کنند. اولین موضوع در دعاوی خانواده این است که باید به دادگاه صالح شکایت خود را تقدیم کنید. مطابق با قانون اختصاص تعدادی از دادگاه های موجود، به دادگاه های موضوع اصل ۲۱ قانون اساسی، در سال ۱۳۷۶ تعدادی از دادگاه های عمومی حقوقی، به دادگاه هایی، تحت عنوان دادگاه خانواده، اختصاص یافت. دادگاه خانواده، یکی از دادگاه های اختصاصی بوده که صرفا می تواند به امور در صلاحیت خود، رسیدگی کند.

وکلای گروه دادورزان صلح و سازش

وکلای خانواده در تهران وکلای خانواده

شماره تلفن وکیل خانواده در تهران

 وکیل خانواده خانم در تهران

امروزه حضور زنان در جامعه ما و در سطوح مختلف رشد چشم گیر و روز افزون داشته است. در اکثر پرونده هایی که موکل خانم است استفاده از یک وکیل زن برای او بسیار کمک کننده و آرام بخش خواهد بود زیرا او را هم جنس و هم فکر خود می داند و احساس می کند که از طرف یک وکیل زن بیشتر درک می شود. در طلاق هم بانوان بیشتر تمایل به استفاده از وکیل خانم دارند تا این که خودشان در این جلسات شرکت کنند این گونه دیگر نیازی به حضور خود در جلسه دادگاه ندارند و همچنین از دعواها بحث کردن ها و درگیری های لفظی که ممکن است در جلسه دادگاه به وجود بیاید پرهیز می کنند.

ویژگی های یک وکیل خانواده خوب

یک وکیل خانواده ی خوب وکیلی است که هم به قوانین خانواده مسلط است که علاوه بر اگاهی کامل نسبت به قوانین موجود در این حوزه از سابقه ی کاری خوبی نیز برخوردار باشد و در این زمینه تجربه ی کافی را داشته . بهترین وکیل در حوزه ی خانواده کسی است که به همه ی حوزه های خانواده اشراف داشته باشد ، به قوانین و به کار گیری آن‌ها در پرونده مسلط باشد. وکیل خوب وکیلی است که اول از همه طرفین را به سازش و مدارا کردن و ادامه ی زندگی راهنمایی کند و اگر این امر ممکن نبود بتواند به خوبی حق و حقوق طرفین را مطالبه کند.

درخواست مشاورهه

مشاوره با وکیل خانواده

در بسیاری از خانواده ها مشکلاتی بین زن و شوهر وجود دارد که ممکن است ناشی از عدم اگاهی نسبت به حقوق و تکالیف زن و شوهر در زندگی مشترک و نسبت به یک دیگر می باشد که در این صورت مشاوره گرفتن از یک وکیل خانواده ی خوب بسیار مهم است. مشاور حقوقی نقش فردی اگاه و بی طرف و منطقی را  دارد که میتوانیم با مراجعه به ان و درخواست کمک بسیاری از مسائل و چالش های موجود در زندگی را حل کنیم.

مشاوره ی خانواده  حتی قبل از ازدواج پیشنهاد میشود و بهتر است برای اگاه شدن طرفین به حق و حقوق های خود و تکالیف خود در برابر دیگری لازم است و این‌گونه جوانان با دید و اگاهی بیشتری نسبت به مسائل خانواده و ازدواج قدم به جلو میگذارند ، امید ان است که با تمامی این ها درصدی از احتمال طلاق و مشکلات بعد از ازدواج کاسته شود. وکلای خانواده تمام تلاش خود را برای کاهش ناسازگاری های بین خانواده ها و کمتر شدن میزان طلاق در جامعه را انجام می دهند.

در واقع حقوق خانواده روابط حقوقی اعضاء خانواده و تکالیف آن ها نسبت به یکدیگر را تعیین می کند. با توجه به گسترش مشکلات و معزلات خانوادگی و حجم انبوهی از دعاوی مرتبط با خانواده از جمله وکیل دعاوی طلاق،وکیل مطالبه مهریه، نفقه، حضانت و…. باید راه حلی برای این مشکلات پیدا کرد. مشاور حقوقی خانواده از منظر حقوق اجتماعی بسیار حائز اهمیت می باشد، چون که اگر یک خانواده نتواند مشکلاتش را حل کند، این مشکلات به جامعه سرایت کرده و همانند یک ویروس مصیبت بار، همه را بیمار خواهد کرد.

وکیل در دعاوی خانواده

گروه وکلای دادورزان صلح و سازش با شعار صداقت در پیگیری تمامی دعاوی با بهره گیری از تیم حقوقی خو اماده ارائه انواع خدمات حقوقی به شما عزیزان می باشد. گروه وکلای دادورزان صلح و سازش در دعاوی خانواده پنج سال سابقه فعالیت مستمر دارد.

درخواست مشاورهه

قوانین حاکم بر دعاوی خانواده

دعاوی خانواده از دعاوی شایع در محاکم دادگستری می باشند که قانونگذار نیز قوانین متعددی پیرامون آن به تصویب رسانده است. با آخرین الحاقات و اصلاحات صورت گرفته در قوانین، در حال حاضر مقررات قانون مدنی در کتاب هفتم (مواد ۱۰۳۴ لغایت ۱۱۵۷ ) و کتاب هشتم (مواد ۱۱۵۸ لغایت ۱۱۹۴ ) و کتاب نهم (مواد ۱۱۹۵ لغایت ۱۲۰۶ ) به مباحث و مقررات مربوط به دعاوی خانوادگی پرداخته است. همچنین قانونگذار قانون حمایت از خانواده را مورد تصویب قرار داده است که مقررات مهمی پیرامون دعاوی خانواده در آن بیان گردیده است و با تصویب این قانون بخش هایی از مقررات قانون مدنی و قانون مجازات اسلامی ، مرتبط با دعاوی خانواده ، دچار نسخ و تغییر گردیده است.

نحوه طرح دعاوی خانواده

بر اساس ماده ۸ قانون حمایت از خانواده شروع رسیدگی به هر دعوا در دادگاه های خانواده با تقدیم دادخواست به عمل می آید. به این منظور هموطنان میبایست بدوا از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، نسبت به ثبت نام در سامانه ثنا اقدام نماید. متعاقبا شخصا یا از طریق وکیل خانواده در چهارچوب عناوین تعریف شده در این سامانه نسبت به طرح دعوای خود وفق مقررات قانونی اقدام نمایند.

چه زمانی به وکیل خانواده مراجعه کنیم؟

برای بسیاری از افراد این سوال پیش می آید که چه زمانی باید به وکیل خانواده مراجعه کنیم ؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که وکیل خانواده وکیلی است که به انواع قوانین در حوزه های مختلف حقوقی خانواده اشراف و تسلط کافی را دارد .  پس در هنگام مواجهه با هرگونه مسئله حقوقی در زمینه خانواده اعم از طلاق ، نفقه ، فسخ نکاح،  فرزندخواندگی ، قیومیت،  تمکین و… می توانید به وکیل خانواده خوب مراجعه کنید.

وکیل خانواده  حتی قبل از ازدواج هم می‌تواند برای شروط ضمن عقد به شما کمک کند. برای هرگونه اقدام در مباحث خانواده شما می توانید با وکیل خانواده مشورت کنید و راهنمایی لازم را در هر زمینه ای که به مشکل برخورده اید دریافت کنید. وکیل خانواده همانطور که گفته شد می‌تواند پیش از ازدواج موقت و دائم راهنمایی لازم را برای  تنظیم یک ازدواج صحیح به شما کمک کند.

نامزدی

به طور کلی اگر بخواهیم راجع به نامزدی صحبت کنیم باید بگوییم که نامزدی به دوران قبل از ازدواج گفته می‌شود که دو طرف یعنی زن و مرد باهم دیگر برای ازدواج در آینده به توافق میرسند . در دوران نامزدی فرصت مراوده بیشتر و آشنایی با اخلاقیات دو طرف را فراهم می کند. طول مدت نامزدی  متفاوت می باشد ، بعضی چند ماه و بعضی چند سال برای نامزدی در نظر میگیرند.

قانونی برای مدت زمان نامزدی وجود ندارد به همین دلیل می توان زمان های مختلفی را با توجه به توافقات دو طرف و شرایط دو طرف در نظر گرفت.مدت طولانی نامزدی و یا کوتاهی آن هیچ تضمینی برای داشتن یک ازدواج موفق نمی باشد. نامزدی در بین افراد جامعه متفاوت است، بعضی با رد و بدل کردن حلقه ازدواج و بعضی ممکن است با خواندن صیغه محرمیت کوتاه مدت باشد در اصل نامزدی برای اعلام دوطرف به دوستان اقوام و آشنایان برای تصمیم به ازدواج است.

بسیاری از افراد ممکن است در همان دوران نامزدی متوجه اختلافات فرهنگی و سلایق خود شوند ، به همین دلیل مشکلات و اختلافات از همان دوره نامزدی ممکن است خود را نمایان کنند. در قانون برای نامزدی هم حقوق و تکالیفی در نظر گرفته شده است که ممکن است بسیاری از افراد از آن‌ها بی اطلاع باشند؛  برای اطلاع دقیق از این حقوق و تکالیف می‌توانید از یک وکیل خانواده خوب که در حوزه خانواده دارای سابقه کاری موفق می باشد کمک بگیرید.

هر یک از زن و مرد، مادام که عقد نکاح جاری نشده است، می‌تواند از وصلت امتناع کند و طرف دیگر نمی‌تواند به هیچ‌وجه، او را مجبور به ازدواج یا از جهت صرف امتناع از وصلت، مطالبه خسارتی کند.

بنابراین نامزدی قراردادی جایز است. قراردادی که طرفین می‌توانند آن را فسخ کنند و تا زمانی که عقد ازدواج منعقد نشده است نمی‌توان دو طرف را ملزم به زندگی زناشویی دانست و وعده‌هایی که عرفا در مراسم بله برون بین خانواده‌ها تبادل می‌شود، ارزش سند رسمی ندارد.‏

حقوق و تکالیف نامزدها

همانطور که گفته شد نامزدی دورانی است که قبل از ازدواج بستری را فراهم می کند تا دو طرف ازدواج و همچنین خانواده ها یکدیگر را محک بزنند . به گونه ای می توان گفت زمان نامزدی زمانی برای آشنایی بیشتر و انجام تدارکات عروسی می باشد، بعضی از خانواده ها که می خواهند این روابط دختر و پسر در مدت زمان دوران نامزدی در چارچوب شرع باشد در همان جلسه خواستگاری صیغه محرمیت را بین دختر و پسر جاری می کنند.

صیغه محرمیت یک لفظ عامیانه است که همان حکم عقد موقت یا نکاح موقت را دارد و در صورت خوانده شدن عقد موقت ، حقوق و تکالیفی برای دختر و پسر ایجاد می شود که به علت عدم آگاهی افراد و دختر و پسر جوان نسبت به این حقوق و تکالیف ممکن است اختلافات و مشکلات حقوقی به وجود بیاید .

در دوران نامزدی و قبل از جاری شدن نکاح دائم ممکن است هر کدام از طرفین از ازدواج دائم سرباز زنند  که در این صورت چه دختر و چه پسر دچار ضرر و زیان می شوند مثلاً با تعیین مهریه ناچیز برای صیغه محرمیت یا همان عقد موقت در صورت عدم تمایل پسر به ازدواج دائم با آن که ممکن است در زمان نامزدی ، زوجیت واقع شده باشد،  دختر تنها با گرفتن مهریه ناچیز به خانه پدر برمی گردد که خود باعث ضرر دختر میشود.

حال ممکن است در این روابط پسر دچار ضرر و زیان شود به طوری که خانواده دختر بخشی از مهریه سنگین و اصلی را برای صیغه محرمیت در نظر می‌گیرند که در صورت عدم تمایل هر یک از طرفین به ازدواج دائم پسر ملزم به پرداخت مهریه سنگین می شوند .

برای جلوگیری از هرگونه مشکلات حقوقی خانوادگی بهتر است قبل از انجام هر گونه صیغه موقت و یا نامزدی ابتدا با یک وکیل خانواده خوب مشورت کنید و از او راهنمایی لازم را دریافت کنید . امید است که با آگاهی افراد جامعه نسبت به قوانین جاریه در حوزه های مختلف مخصوصا روابط خانوادگی مشکلات ناشی از عدم آگاهی نسبت به قوانین در روابط خانوادگی کاهش یابد.

وکیل متخصص خانواده

برهم زدن نامزدی

همانطور که گفته شد در دوران نامزدی ممکن است هر یک از طرفین، از ازدواج دائم سر باز زنند و به علت نبودن الزامی به زندگی زناشویی و مشترک نمی‌توان طرفین را مجبور به عقد دائم کرد .بر هم زدن نامزدی توسط هر یک از طرفین که باشد باعث ایجاد ضرر و زیان و خسارت‌هایی نیز می‌شود.

اصلی ترین شرط طلب کردن ضرر و زیان و خسارت برهم زدن نامزدی آن است که یکی از طرفین بدون هیچ گونه دلیل قانع کننده ای نامزدی را بهم زده باشد و هیچ دلیل قانع کننده ای برای کار خود نداشته باشد.

یکی از رسومات نیکو در دوران نامزدی خرید هدیه طرفین برای یکدیگر است به همین منظور بعد از برهم خوردن  نامزدی طرفین هم می‌توانند هدایای رد و بدل شده را استرداد دهند. اگر هدایا موارد مصرف شدنی باشند مانند عطر، مواد غذایی و …  اگر طرف مقابل بدون هیچ‌گونه دلیل موجه نامزدی را بر هم زده باشد، فرد میتواند طلب معادل قیمت هدایا را درخواست کند.

بهترین وکیل خانواده در تهران

 اگر طرف مقابل بدون دلیل موجه نامزدی را برهم بزند در صورت وجود هدایا میتوان آنها را استرداد داد و یا طلب خسارت کند. همچنین در ماده ۱۰۳۵، بر الزام آور نبودن وعده ازدواج و عدم ایجاد علقه زوجیت در اثر نامزدی تأکید شده است. در این ماده حق دریافت مهریه تا قبل از جاری شدن صیفه نکاح بین زن و مرد از زن سلب شده است.طبق این ماده هیچ کدام از طرفین (زن و مرد) از طریق مراجع قضایی نمی تواند طرف مقابل خود را مجبور به ازدواج کند و به خاطر خودداری کردن او از ازدواج درخواست ضرر و زیان داشته باشد.

در دادگاه فرد باید دلیل و مدرکی ارائه دهد که به هم خوردن نامزدی بدون علت موجه بوده است و در اثر آن به آبروی او لطمه وارد شده است، فقط در این صورت طرف زیان دیده می تواند درخواست جبران خسارت مادی را از طرف مقابل  کند. یکی از شرایط مطالبه خسارت و ضرر و زیان ناشی از برهم خوردن نامزدی طبق ماده ۱۰۳۶ که در قانون مدنی وجود دارد این است که فقط خرج های متعارف قابل مطالبه هستند.

مخارج متعارف در نامزدی و خسارت ناشی از برهم زدن آن عبارتند از: دوختن و یا خریدن لباس نامزدی و عروسی، برپایی جشن نامزدی در حد شئون زن و مرد است ولی اگر یکی از آن ها خرج های غیر متعارفی را مانند: گرفتن مهمانی های غیرمعمول و یا رفتن به مسافرت های تفریحی و پرهزینه را انجام داده باشد، امکان طلب کردن ضرر و زیان ناشی از آن وجود ندارد.

خسارات ناشی از بر هم زدن نامزدی

اگر یکی از نامزدها وصلت را بدون علت موجهی به هم بزند ؛ در حالی که طرف مقابل یا اشخاص دیگر به اعتماد وقوع ازدواج  مخارجی کرده باشند ، طرفی که وصلت را به هم زده است ، باید از عهده خسارات وارده بر آید ؛ ولی خسارات فقط مربوط به مخارج متعارفه خواهد بود.

بر هم زدن نامزدی بدون دلیل موجه به نوعی سوء استفاده از حق بوده و تقصیر محسوب می شود که موجب مسئولیت مدنی خواهد بود . به همین دلیل هر یک از نامزدها می تواند به دادگاه مراجعه نموده و دادخواست مطالبه خسارات ناشی از بر هم خوردن نامزدی را تقدیم نماید . خسارات ناشی از برهم زدن نامزدی شامل: خرید اباس عروس و نامزدی، مهمونی در حد شأن و منزلت خانوادگی و متعارف ، هدایای خریداری شده و… می باشد.

مباحث مربوط به وکیل خانواده

بر خلاف تصور عامه ی مردم که فکر می کنند وکیل خانواده به وکیلی گفته می شود که در حوزه ی مهربه و طلاق فعالیت میکند باید بگوییم کارهای وکیل خانواده بسیار متنوع است و هر مبحث و عنوانی که به حوزه ی خانواده مرتبط باشد مشمول کارها و فعالیت وکیل خانواده می باشد. برخی از فعالیت ها و مواردی که وکیل خانواده به ان ها رسیدگی می کند عبارتند از:

 • ازدواج موقت و صیغه و موضوعاتی مانند اتمام مدت صیغه، مهریه در عقد موقت، نفقه در عقد موقت، صیغه ۹۹ ساله و …
 • فرزندخواندگی و واگذاری فرزندخوانده به دختران مجرد
 • فسخ نکاح
 • تغییر جنسیت
 • چند همسری
 • رشد
 • نسب
 • حجر ، حکم رفع حجر و …
 • قیمومیت
 • وصیت
 • اهدای جنین
 • تمکین و نشوز و…

این مسائل بخش کوچکی از حوزه ی فعالیت وکیل خانواده می باشد که برای توضیح هرکدام، نیازمند مقاله ی دیگری می باشیم که در این جا نمی گنجد.

اجرت المثل به چه کسی تعلق می‌گیرد؟

در ابتدا توضیح مختری در رابطه با اجرت المثل می دهیم تا شما بیشتر با این حق زن اشنا شوید. در اسلام و طبق قانون، زن وظیفه ای برای نگهداری از فرزند و انجام کارهای منزل ندارد و تنها وظیفه ی زن تمکین همسر می باشد ، به همین دلیل هر کاری که زن در خانه و در  زندگی مشترک انجام می دهد ان هم بدون دریافت حقوق ، اضافه بر وظیفه ی او در زندگی مشترک می باشد به همین سبب قانون برای زحمت های زن در دوران ازدواج و در خانه و خانواده حق الزحمه ای را در نظر میگیرد.

حق الزحمه در خانواده ها متفاوت است که با توجه به : دوران زوجیت، تعداد فرزندان، شغل زن تعیین میشود؛ حق الزحمه برای بانوان خانه دار نسبت به بانوان شاغل بیشتر در نظر گرفته میشود زیرا خانم های خانه دار مدت زمان بیشتری را صرف خانه و فرزندان و خانواده ی خود می کنند.

حال نحوه ی محاسبه ی اجرت المثل به این گونه است که زمانی که وکیل خانواده برای اجرت المثل درخواست میکند قاضی این تقاضا را به کارشناس این امر ارجاع میدهد و کارشناس با نهایت دقت سعی میکند به میزان دقیقی این اجرت المثل را براورد کند.

اجرت المثل به تمامی خانوم ها تعلق می گیرد و فرقی نمی کند که شاغل باشد یا خانه دار اما نکته ی مهم این است که میزان اجرت المثل برای خانم های خانه دار مبلغ بیشتری نسبت به خانم های شاغل می باشد.

اجرت‌المثل، بیشتر با درخواست زن و بت کمک وکیل اجرت المثل به او تعلق می‌گیرد البته در مواردی که مرد قصد جدایی از همسر خود را داشته باشد باید حق و حقوق مالی زن را که اجرت‌المثل یکی از آن‌ها است را به همسر خود پرداخت کند.

نحوه ی محاسبه نفقه زن به چه صورت است؟

در زمان نکاح دائم بعد از قرائت خطبه ی نکاح ، زن و شوهر تکالیف و حقوقی نسبت به یکدیگر دارند که یکی از حقوق زن بر گردن مرد نفقه است، البته نفقه فقط در صورت تمکین مرد توسط همسرش قابل پرداخت می باشد. در ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی نفقه زن شامل همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن ، البسه ، نان ، اثاث منزل و هزینه های بهداشتی و درمانی و خادم در صورت احتیاج یا عادت دانسته شده است .

در صورت دادخواست زن برای دریافت نفقه و یا زمانی که مرد قصد جدایی از زن را دارد ولی همسر او مایل به زندگی مشترک است یعنی همان طلاق یک طرفه از سوی مرد، کارشناس تعیین نفقه در دادگاه با توجه به موارد مختلفی همچون سن ، وضعیت و جایگاه خانوادگی و اجتماعی و همچنین نیازهای زن ، اقدام به محاسبه نفقه زن می نماید و دادگاه با توجه به نظریه کارشناس میزان نفقه زن را تعیین می کند و حکم به پرداخت آن می دهد .

درخواست مشاورهه

مهربه چگونه اجرا و وصول می شود؟

مهریه مالی ست که مرد به هنگام عقد دائم و یا موقت موظف میشود که به زن بدهد؛ در نکاح موقت مهریه ضروری است و بدون مهریه نکاح موقت باطل است اما در ازدواج دائم بدین صورت نیست و زن و مرد می توانند بدون تعیین مهریه با یکدیگر ازدواج کنند. مهریه انواع مختلف دارد، ممکن است مادی یا غیر مادی و یا  یک حق باشد ولی در هر صورت و هرچه که باشد از زمان قرائت خطبه ی عقد چه موقت و چه دائم، مرد موظف به پرداخت ان است. هر زنی مستحق دریافت مهریه است و از زمانی که نکاح خوانده میشود مالک مهریه میشود و می تواند مهریه ی خود را طلب و دریافت کند.

مهریه  دو نوع است که به صورت عندالمطالبه و عندالستطاعه می باشد. مهریه ی عندالمطالبه  عبارت است از این که زوجه هر وقت که بخواهد میتواند مهریه را از همسر خود دریافت کند اما در مهریه ی عنداستطاعه نه امکان جلب مرد وجود دارد و نه امکان ممنوع الخروجی او و فقط در صورتی که مالی به نام زوج به دادگاه یا اداره ی اجرای ثبت معرفی شود امکان دریافت مهریه وجود دارد.

توجه کنید که نوع مهریه در سند ازدواج باید مشخص باشد. برای بسیاری سوال است که ایا در حین زندگی مشترک زوجه میتواند مهریه ی خود را از همسرش طلب کند که در جواب این سوال باید بگوییم بله حتی بعد از گرفتن مهریه از همسر ، زوجه میتواند به ادامه ی زندگی مشترک بپردازد .

مراحل اجرا و دریافت مهریه مراحلی پر دردسر و طولانی است که  توصیه میشود که اگر قصد  دریافت مهریه تان را دارید حتما به سراغ وکیل خانواده که در زمینه ی مهریه سابقه و تجربه ی کافی دارد بروید و این کار را به وکیل مهریه بسپارید.

نکته ی دیگری که حائز اهمیت است و باید به ان اشاره شود این است که برخی فکر میکنند با شکایت و درخواست مهریه میتوانند به اصطلاح خود شوهر خود را تنبیه و یا ادب کنند و یا برای زندگی بهتر تحت فشار قرار دهند در صورتی که تجربه نشان داده است این کار باعث بروز مشکلات دیگری و گاهی حادتر شدن اوضاع زندگی زوجین میشود.

تعریف دعاوی خانواده از منظر قانون

مقصود از این دعاوی، دعاوی می باشد که در خصوص روابط و حقوق و تکالیف اشخاص خانواده نسبت به یکدیگر طرح و اقامه می شود. لذا این دعاوی، ماهیتا جدای از دعاوی حقوقی و کیفری همچون الزام به تنظیم سند و اثبات جرم کلاهبرداری میباشند. همچنین رویه محاکم در دعاوی خانواه متفاوت از سایر دعاوی حقوقی می باشد. چون که هدف و غایت نهایی، حفظ کیان خانواده می باشد.

طرفین دعوای خانواده و موضوعات آن

افرادی که به عنوان خواهان و خوانده در این دعاوی، طرف دعوا قرار می گیرند، شامل زوج، زوجه و فرزند یا فرزندان مشترک هستند که حسب موضوعات مختلف و متعدد، اسامی ایشان در ستوان های خواهان و خوانده درج می شود. خواسته دعاوی خانواده در اغلب موارد دربردارنده موضوعاتی مانند طلاق، مطالبه مهریه، مطالبه نفقه، اثبات زوجیت، حضانت فرزند، تعیین ملاقات طفل و غیره میباشد.

وکیل خانواده در تهران

وظایف وکیل خانواده در تهران

قطعا با توجه به توضیحاتی که تا به این جا داده شد حدس وظایف وکیل خانواده در تهران کار سختی نیست.  اولین و اصلی ترین وظیفه وکیل خانواده این است که از موکل خود دفاع کند. شایان ذکر است که یکی از مسائل بزرگی که افراد زیادی به خاطر آن به دادگاه خانواده مراجعه می کنند طلاق است.  در چنین مواقعی بهترین کار این است که از وکیل خانواده برای انجام امور طلاق ، خانواده کمک بگیرید

شرایط ازدواج صحیح از دید قانون

ازدواج یک قرارداد حقوقی قانونی و شرعی می باشد که برای داشتن اعتبار قانونی باید طبق شرایط و مقرراتی که قانونگذار مصوب کرده است انجام پذیرد. برخی از این شرایط عبارتند از:  طرفین بالغ باشند، قصد ازدواج داشته باشند، با اراده و اختیار اقدام به ازدواج کنند.

در صورت نقض هر کدام از شرایط مصوبه ، ازدواج یا همان نماح باطل و فاقد اعتبار قانونی می باشد.

در اینجا به توضیح مختصری در رابطه با برخی از شرایط می پردازیم:

 • –ایجاب و قبول طرفین: در عقد نکاح یا باید از طرف خود زن و طرف خود مرد صورت  گیرد و یا از طرف اشخاصی که به طور قانونی این اختیار را دارند صادر می شود.
 • ۲ – قصد و رضایت طرفین : زن و مرد باید هر دو قصد ازدواج را داشته باشند یعنی نباید بی هوش و مست باشد چرا که این اشخاص فاقد قصد هستند و عقد آن‌ها باطل است.
 • اهلیت طرفین: از لحاظ حقوقی طرفین عقد نکاح باید بالغ، رشید و عاقل باشد. به عبارتی مجنون و دیوانه نباشد، رشید شده باشد یعنی از نظر قانونی به سن بلوغ رسیده باشد. بر حسب ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی اذن پسر و دختر برای عقد نکاح قبل از رسیدن به سن بلوغ باشد توسط پدر یا ولی امکان پذیر است البته با تشخیص و مصلحت دادگاه.
 • موضوع و جهت عقد نکاح: در عقد نکاح زن و شوهر باید مشخص باشند، یکی از شرایط صحت ازدواج این است که زن و مرد مشخص و معلوم باشند به طوری که برای هیچ یک از طرفین شبهه ای و جود نداشته باشد و اشتباه یکی از زوجین از موارد حق فسخ برای طرف می باشد.
 • شرط اختلاف دو جنس: چنان‌که ازدواج و نکاح بین دو هم جنس صورت بگیرد، این بر خلاف قوانین و نظم و اخلاق در ایران می باشد که این نکاح باطل می باشد.
 • معلق نبودن عقد نکاح: بر اساس ماده ۱۰۶۸ قانون مدنی تعلیق در عقد نکاح را باطل اعلام کرده است. البته به این موضوع اشاره شده که تعلیق در مهریه صحیح است مگر اینکه نکاح به صورت موقت باشد که تعلیق در مهر هم صحیح نیست و باعث ابطال عقد می گردد.

شرایط ذکر شده در مطلب فوق ، برخی از شرایط صحت ازدواج می باشد که سعی کرده ایم در ارتباط با هر کدام توضیح مختصری داده باشیم.

فریب در ازدواج

وکیل خانواده در تهران: این امر یکی از دلایل طلاق در جامعه ما است. در واقع قانونگذار عدم وجود حسن نیت زن یا شوهر و یا عدم صداقت آن‌ها در مقابل یکدیگر در ازدواج را فریب دانسته است و آن را یکی از موارد فسخ نکاح می داند . اگر در هر عقد یا قراردادی یکی از طرفین دیگری را فریب دهد شخص فریب خورده می تواند معامله را فسخ کند. البته باید در نظر گرفت که نمی توان ازدواج را با سایر قراردادها که در قانون معین شده اند یکسان دانست اما قانونگذار به طور مشخص و جداگانه موارد فسخ و برهم خوردن ازدواج را مشخص کرده و حتی فریب در ازدواج را جرم دانسته و برای آن مجازات تعیین کرده است.

فریب در ازدواج به صورت کلی به این معنا است که شخص برای فریب دیگری خود را دارای صفات دروغین معرفی می کند در حالی که آن صفات در آن شخص وجود ندارد و یا فرد برخی از مسائل مهم را به منظور و با نیت فریب از طرف مقابل خود پنهان می کند.

برخی از مواردی که شامل فریب در ازدواج می شوند و باعث فسخ عقد می شوند عبارتند از:

 • دیوانه بودن زن یا مرد به شرط عدم آگاهی آن‌ها پیش از عقد.
 • برخی عیوب در مرد مانند ناتوانی در باروری، ناتوانی در انجام عمل زناشویی و مقطوع بودن آلت تناسلی. البته دیوانگی و ناتوانی عمل زناشویی در مرد حتی بعد از عقد هم برای زن حق فسخ ایجاد خواهد کرد.
 • برخی عیوب در زن مانند حالتی در آلت تناسلی زن که مانع نزدیکی می شود، جذام ،  پیسی ، افضا (یکی شدن مجرای مقعد و واژن)، زمین گیری و نابینایی از هردو چشم به شرط عدم اگاهی مرد قبل از عقد.

همانطور که گفته شد در صورت انجام فریب در ازدواج، فرد فریب دهنده مجرم شناخته می شود و مستحق مجازات می باشد. مجازات فرد فریب دهنده، حبس تعزیری از سه ماه تا یک سال‌  می باشد.

شما برای اثبات فریب در ازدواج باید اقرار طرف استناد کنید یا باید از طریق شهادت شهود این موضوع را اثبات نمایید و یا اینکه ادله ای ارائه نمایید که موجب علم قاضی گردد

البته باید در نظرداشته باشید که اثبات عدم آگاهی و فریب در ازدواج بسیار دشوار است که در این صورت پیشنهاد می کنیم از یک وکیل متخصص در حوزه ی خانواده و فریب در ازدواج کمک بگیرید.

گواهی پزشکی برای ازدواج

وکیل خانواده در تهران: در ابتدای ازدواج این گواهی یکی از دغدغه ی جوانان است که باید بگوییم هیچ گونه الزامی برای اخذ گواهی سلامت پرده بکارت وجود ندارد یعنی  وجود یا عدم وجود این گواهی، از شروط لازم برای عقد نکاح تلقی نمی گردد. با این حال بسیاری از خانواده برای پیشگیری از به وجود امدن اختلاف و هر گونه حرف و حدیث می توانند این گواهی را دریافت کنند.

گواهی پزشکی پرده ی بکارت دختر باید دارای شرایطی باشد تا از اعتبار قانونی نیز برخوردار باشد ، که برخی شرایط را ذکر خواهیم کرد.

 • احراز هویت فرد معاینه شونده
 • گواهی پزشکی باید دارای تاریخ و زمان دقیق باشد
 • باید با رضایت فرد معاینه شونده باشد
 • گواهی باید به خود فرد معاینه شونده با اثر انگشت و امضای وی تحویل داده شود
 • باید در دو نسخه نوشته شود یکی تحویل فرد معاینه شونده و دیگری نزد پزشک بماند.
 • در صدور گواهی سلامت پرده بکارت معمولا این‌گونه نوشته می شود که: “در تاریخ … و ساعت … صاحب عکس فوق به هویت خانم … با شماره ملی … مراجعه و پس از احراز هویت، پرده بکارت وی معاینه گردید و … .”

نکات دیگری که باید در این زمینه توجه کنید این است که گواهی بکارت فقط برای دخول های واژینال صادر می گردد و معاینه معقد فقط در موارد خاص و توسط پزشکی قانونی انجام می شود. به دلیل اهمیت این گواهی بهتر است که چند پزشک متخصص به اتفاق این معاینه را انجام داده تا هیچگونه شک و شبهه ای در صدور آن وجود نداشته باشد.

حقوق و تکالیف زن و شوهر

بعد از جاری شدن خطبه ی عقد و نکاح ، زن و شوهر نسبت به یکدیگر از حقوق و نکالیفی برخوردار می شوند که رعایت آن ها و عمل به ان ها ضروری می باشد و در صورت عدم انجام ان حقوق و تکالیف زن یا شوهر می تواند از فرد متخطی شکایت کند و حقوق خود را طلب کند.

برخی از حقوق زن و مرد عبارتند از:

 • تمکین مرد توسط زن: زن در قانون بعد از نکاح تنها وظیفه ای که بر عهده دارد تمکین شوهر می باشد و اگر بدون دلیل موجه از تمکین سر باز زند ، شوهر می تواند از او شکایت کند.
 • مهریه : مهریه از جمله حق و حقوق های مالی زن می باشد که بر گردن شوهر است. از زمان جاری شدن عقد نکاح زن مالک مهریه و شوهر موظف به پرداخت ان می باشد. در عقد دائم و موقت مهربه ضروری است حال ان که در عقد دائم می تواند مشخص نباشد اما در عقد موقت در صورت عدم تعیین مهریه، نکاح باطل است.
 • نفقه: بعد از عقد نکاح دائم نفقه نیز از دیگر حقوق مالی زن است که مرو موظف به پرداخت ان می باشد. نفقه عبارت است از تمام نیاز های زن اعم از: پوشاک، خوراک، مسکن و دیگر نیازهای زن با توجه و شأن و جایگاه اجتماعی او. در عقد موقت و ازدواج موقت ، نفقه بر گردن مرد نیست و ملزم به پرداخت ان نمی باشد.
 • اجرت المثل: اجرت المثل از دیگر حقوق مادی و مالی زن می باشد. در قانون و اسلام تنها وظیفه ی زن تمکین شوهر می باشد و هر کاری که زن در رابطه با فرزندان و امورات منزل و زندگی انجام می دهد وظیفه ی او نیست و زن می تواند طلب اجرت المثل کند، اجرت المثل به تمامی خانم ها تعلق میگیرد.

وکیل در کرد کوی

درخواست مشاورهه

مشاوره

تلفن تماس :
شبکه های اجتماعی :
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
5 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مریم
1401-09-13 23:51

خانم میر مشاوره خوبی بهم دادند

محسنی
1401-09-20 20:54

ایشون وکیل من بودند
خیلی درست کار هستند

زهرا
1401-09-30 07:02

وکیل طلاق من بودند
و بعد چند سال تونستم طلاق بگیرم

جلال
1401-10-06 11:32

عالی هستن

حوتی پور
1401-10-11 06:57

عالی هستن

مشاوره
تلفن تماس :
شبکه های اجتماعی :
جدیدترین مقالات

مشاوره تخصصی حقوقی

در دعاوی حقوقی ، کیفری ، ملکی ، تجاری ، ایرانیان خارج کشور و خانواده