نفقه زن از چه زمانی تعلق میگیرد🔔فرمول محاسبه نفقه زن ۱۴۰۳🔔

نفقه زن چیست؟

نفقه زن چیست؟ کلمه نفقه را زیاد شنیده‌اید و شاید تاکنون برای شما سؤال شده که نفقه زن چیست؟ یکی از مهم‌ترین حقوق مالی زنان که به دلیل عقد نکاح به آن‌ها تعلق می‌گیرد، نفقه است؛ بنابراین پس از عقد نکاح و در صورت تمکین از شوهر، می‌تواند نفقه دریافت کند و در صورت عدم تمکین، الزامی در این خصوص وجود ندارد.

مرد به عنوان نان‌آور خانواده است و وظیفه دارد به محض جاری شدن صیغه عقد مبلغی را به عنوان نفقه برای تأمین هزینه‌های زندگی به همسرش بپردازد. نفقه موضوعی است که در حوزه فعالیت بهترین وکیل خانواده در تهران و همین طور وکیل طلاق قرار دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا نفقه زن بعد از جدایی و طلاق را مورد بررسی قرار دهیم و شما را به پاسخ سؤال نفقه دختر تا چه سنی بر عهده پدر است؟ برسانیم.

نفقه زن شامل چه چیز‌هایی می‌شود؟

قانون مدنی در ماده ۱۱۰۷ به بررسی سؤال نفقه زن شامل چه چیز‌هایی می‌شود؟ پرداخته است. بر طبق این ماده نفقه زوجه عبارت است از همه نیاز‌های متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، نان، اثاث منزل و هزینه‌های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض. اگر بخواهیم بدانیم منظور از نیاز‌های متعارف و متناسب با وضعیت زن چیست؟ باید بگوییم که مرد وظیفه دارد همه نیاز‌های زن را بر اساس عرف جامعه رفع کند. در صورتی که زن به مواردی خارج از عرف نیاز داشته باشد اما متناسب با‌شان او باشد، مرد وظیفه دارد این موارد را تأمین کند.

آن چه از این ماده برداشت می‌شود این است که ملاک تعیین میزان نفقه نیاز‌های متعارف و متناسب زوجه است که باید توسط زوج تأمین شود و پرداخت نفقه زن به وضعیت مالی زوج بستگی ندارد؛ البته این مطلب در قانون ذکر شده ولی در عمل، قاضی وضعیت مالی مرد را برای تعیین نفقه زوجه درنظر می‌گیرد. مواردی که به عنوان نفقه زن در ماده مورد نظر ذکر شده از نیاز‌های زوجه است؛ اما این موارد انحصاری نیستند. در واقع این ماده نفقه زوجه را شامل همه نیاز‌های متعارف و متناسب با وضعیت زن دانسته است.

نفقه زن چگونه محاسبه می‌شود؟
How is alimony calculated?

نفقه زن چگونه محاسبه می‌شود؟

پس از پاسخ به نفقه زن شامل چه چیز‌هایی می‌شود؟ به سؤال نفقه زن چگونه محاسبه می‌شود؟ می‌رسیم. باید بگوییم که در کتاب قانون اساسی قواعد و فرمول خاصی برای تعیین میزان نفقه وجود ندارد و آن را معمولاً با توجه به مواردی مانند درآمد مرد، جایگاه زن و هزینه‌های نسبی او محاسبه می‌کنند. این ملاک‌ها بسیار مهم هستند و مقدار نفقه توسط کارشناس که شرایط زندگی زوجین را بررسی کرده است، مشخص می‌گردد. پرداخت نفقه از طرف زوج باید به صورت ماهیانه باشد و در صورت عدم رعایت این موضوع، زن می‌تواند با مراجعه به دادگاه درخواست دریافت نفقه را بدهد و به کمک وکیل در نایین نفقه خود را بگیرد.

پس از آن که میزان نفقه مشخص شد مرد وظیفه دارد مقدار تعیین شده را پرداخت کند. در صورت نارضایتی زن و مرد به مقدار نفقه تعیین شده و داشتن اعتراض، لازم است تا ۷ روز پس از اعلام شدن، به این رأی اعتراض کنند. با وارد شدن اعتراض، دادگاه یک تیم سه نفره از کارشناسان را جهت بررسی نهایی میزان نفقه تشکیل می‌دهد تا مجدداً مقدار آن را به طور دقیق مشخص کنند.

نفقه دختر تا چه سنی بر عهده پدر است؟

شرایط دریافت نفقه فرزند توسط قانون مشخص شده و بر اساس ماده ۱۱۹۰ قانون مدنی، پرداخت نفقه اولاد به عهده پدر است، حتی اگر حضانت آن‌ها با مادر باشد و هیچ ربطی به حضانت فرزند ندارد. معیار پرداخت نفقه به دختر فقط رسیدن به سن رشد یا بلوغ نیست. طبق ماده ۱۱۹۷ قانون مدنی اگر دختر فاقد منبع مالی مثل کار و درآمد باشد و نتواند معیشت و مخارج خود را فراهم کند،

پدر وظیفه دارد مخارج فرزند خود را تأمین نماید. در شرع و مطابق قانون ایران برای نفقه فرزند، سن معینی در نظر گرفته نشده و تا زمانی که اولاد شغل و درآمد مشخصی نداشته باشد، پدر نسبت به پرداخت نفقه فرزندان مسئولیت دارد.

اگر دختر کارمند نباشد و دارای نیاز مالی باشد تأمین نفقه او تا قبل از ازدواج با پدر است؛ اما بعد از ازدواج دختر و حتی بعد از طلاق دختر تأمین نفقه به عهده پدر نیست. در صورت جدایی پدر و مادر، اگر پدر نفقه فرزند دختر را پرداخت نکرده باشد و دختر یا مادر به نیابت از دختر، اقدام به تنظیم دادخواست جهت تعیین و پرداخت نفقه کند، دادخواست به دادگاه یا شورای حل اختلاف ارجاع داده می‌شود. در این صورت کارشناس، مبلغ نفقه فرزند را مطابق با سال درخواست تعیین نفقه و بر اساس توانایی مالی پدر، نیاز و سن فرزند، جایگاه اجتماعی، عرف و غیره معین می‌کند.

نفقه کی به زن تعلق می‌گیرد؟

مطالبه نفقه: نفقه کی به زن تعلق می‌گیرد؟ سؤال مهمی است که قصد داریم به بررسی آن بپردازیم. بر اساس ماده ۱۱۰۲ قانون مدنی به محض این که عقد نکاح به طور صحت واقع شد، رابطه زوجیت بین طرفین به وجود می‌آید و حقوق و تکالیف زوجین در مقابل یکدیگر برقرار می‌شود؛

بنابراین می‌توان گفت بعد از بسته شدن عقد نکاح، به زن نفقه تعلق می‌گیرد و استحقاق دریافت نفقه را دارد که میزان آن را در قسمت نفقه زن چگونه محاسبه می‌شود؟ بیان کردیم. یکی از شرایط پرداخت نفقه به زن، تمکین از سوی اوست و در صورت عدم تمکین توسط زوجه، مرد وظیفه پرداخت نفقه به او را نخواهد داشت.

بنابراین در صورتی به زن نفقه تعلق می‌گیرد که از شوهر خود تمکین کند؛ البته اگر زن در دوران عقد به استفاده از حق حبس در نکاح تمایل داشته باشد، حق دریافت نفقه خواهد داشت. بر اساس قانون مدنی در پاسخ به سؤال نفقه کی به زن تعلق می‌گیرد؟

باید بگوییم تا زمانی که زن مهریه‌اش را به صورت کامل دریافت نکرده باشد، می‌تواند از تمکین در مقابل شوهر خودداری نماید و این امتناع، موجب از بین رفتن حق نفقه او نخواهد شد.

نفقه زن بعد از جدایی و طلاق
Spouse maintenance after separation and divorce

نفقه زن بعد از جدایی و طلاق

بر خلاف این که مرد وظیفه دارد بعد از طلاق نفقه فرزندانش را پرداخت کند، اصولاً بعد از جدایی مرد دیگر الزامی به پرداخت نفقه به همسر سابق خود را نخواهد داشت. نفقه زن بعد از جدایی و طلاق به عهده مرد نیست مگر در دو حالت که عبارتند از:

بارداری زن

در این صورت بدون در نظر گرفتن نوع طلاق، مرد موظف است تا پایان وضع حمل، نفقه زوجه را پرداخت کند؛ البته بعد از وضع حمل پرداخت نفقه فرزند به عهده پدر است ولی در مورد پرداخت نفقه زن، دیگر وظیفه‌ای ندارد.

طلاق رجعی

در صورتی که طلاق از نوع رجعی باشد زن وظیفه دارد تا پایان مدت عده طلاق، در منزل همسرش ساکن باشد. در مقابل شوهر باید نفقه این مدت را به او بپردازد تا زمانی که مدت عده به پایان برسد؛ اما اگر طلاق از نوع بائن باشد زن، حق دریافت نفقه در دوران عده را نخواهد داشت.

سخن پایانی

در این مقاله نفقه زن چیست؟ را مورد بررسی قرار دادیم. نفقه زن به معنای تأمین هزینه‌های معیشتی زن بوده که در قانون این وظیفه به عهده شوهر است. نفقه شامل پرداخت هزینه‌های مربوط به مسکن، البسه، نان، اثاث منزل و هزینه‌های درمانی و بهداشتی زوجه بوده که به منظور تضمین رفاهش به او پرداخت می‌شود. این را بدانید که برای تعیین میزان نفقه قاعده خاصی وجود ندارد و آن را بر اساس درآمد مرد، جایگاه زن و هزینه‌های نسبی او محاسبه می‌کنند.

در پاسخ به سؤال نفقه دختر تا چه سنی بر عهده پدر است؟ گفتیم که اگر دختر قادر به فراهم کردن معیشت خود نباشد، پدر وظیفه دارد مخارج فرزند خود را تأمین کند؛ اما اگر مرد در طول زمان با بروز مشکلاتی مانند بیماری، ناتوانی مالی و تورم قادر به پرداخت آن مبلغ نباشد، می‌تواند از دادگاه صادر‌کننده حکم درخواست تعدیل نفقه فرزند را بکند.

مشاوره

تلفن تماس :
شبکه های اجتماعی :
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مشاوره
تلفن تماس :
شبکه های اجتماعی :
جدیدترین مقالات

مشاوره تخصصی حقوقی

در دعاوی حقوقی ، کیفری ، ملکی ، تجاری ، ایرانیان خارج کشور و خانواده